mustafaturkoz.com

Bilim dünyasında küçük bir gezinti.

26 Ağustos 2015 Çarşamba

İnsan Zihnini Kontrol Etmek Mümkün müdür?


   Karşımızdaki kişinin düşüncelerini okuyabilmek isterdik değil mi? Sizce bu mümkün olmayabilir ama böyle bir şeyin olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. İlginç yeteneklere sahip bazı kişilerin karşılarındaki insanların düşüncelerini okuyabildiği görülmüştür.

   Bu yazımda zihin kontrol ve hipnoz konularına değinmek istedim. İlaveten, hipnoz konusunda uzman kişileri derleyip, yazmayı düşündüm.

          "Kimin zihninizi okuduğunu bilemezsiniz? Onun için her zaman pozitif olun."

Hipnoz Nedir?


   Hipnoz bilinçaltında gerçekleşen yüksek bir iletişim biçimidir. Sandığımızın aksine uyumak değil, bir uyanıştır.

   Hipnozun gerçek olduğu bilinmektedir, çünkü hipnoz halinde olduğumuzu ölçen cihazlar vardır. Hipnozda olduğumuz, beynimizde oluşan dalgalara göre anlaşılmaktadır.

"Hipnoz işe yarıyor, Transın gücü artık inkar edilemez..." - Stanford Üniversitesi

Kimler hipnoz edebilir veya hipnoz olabilir?


   Hipnoz yapanlara mentalist veya hipnozcu deriz. Halk arasında büyücü veya sihirbaz denebilir :) Aklı yerinde olan yani şizofrenik vb. gibi hastalıklara sahip olmayan herkes hipnoz edilebilir. Fakat, kimse sizi kendi isteğiniz ve izniniz dışında hipnoza alamaz. Eğer sizi hipnoza alabiliyorsa bu demektir ki sizin bilinçaltınızda buna bir yatkınlık vardır. İstemediğiniz halde bir teröriste dönüştürülemezsiniz. Fakat, bilinçaltınıza bu kavram güzel bir şekilde yerleştirilirse, Allah korusun terörist olmaya sıcak bakabilirsiniz :)

   İnsan vücudu elektro kimyasal bir sistemdir. Bu yapıyı etkilemek çağımızda çok kolaydır. Bazı kimyasal maddeleri almış insanlara belirli komutlar verildiğinde, sorgulamadan belirli süre boyunca komutları yerine getirme isteği oluştuğu gözlenmiştir.

   Kişi ikna ve telkinle istekleri dışında belirlenmiş bir davranışa yönlendirilebilir ve kişi psikolojik savunma mekanizmalarından mahrum bırakılarak, düşünce yapısı sarsıldığında ikna ve telkine açık hale getirilmiş olur. Bunların yapılabilmesi için beyin yıkama seansları, kimyasallar, elektromanyetik dalgalar ve hipnoz gibi yöntemler uygulanmaktadır.

   Amaç, beynin normal dengesini yıkıp yepyeni bir yapı kurmaktır.

   Her düşüncenin kendine ait elektromanyetik bir alanı vardır ve elektriksel bir alan oluşturur. Ne mi yapar? Varlığa yansımayı bekler. Belli bir potansiyele geldiği zaman nesnel dünyaya yansır. Bu açıdan düşünceler gerçekliğin tohumlarıdır.

   Şuan ki bilgi çağımızda beyin kontrolü elektro manyetik dalgalarla yapılıyor. Yapılan bir deneyde kafasına elektrot koyulan bir boğaya uzaktan sinyal gönderilip düğmeye basılıyor ve kırmızı bir bezin peşinden koşan boğa birden duruyor ve tekrar düğmeye basılınca boğa tekrar koşmaya başlıyor. Herkesin bildiği gibi boğalar kırmızı renk görünce sinirlenip ona doğru koşarlar. Bakın, bir düğme ile koskoca boğayı nasıl da durdurabiliyorlar!

   Bu bir insan veya bir hayvan olabilir, kimyasal maddelerle, elektro manyetik dalgalarla veya sözler ile canlılar hipnoz edilebilir.   İnsan ruhu insanın kavrayamadığı ve bilmediği bir çok özelliği barındırmaktadır. Örneğin; insanlar telepati adı verilen yöntemle bir başka insanın aklından geçenleri okuyabilmektedir. Durugörü adı verilen yöntemle, daha doğrusu bu bir yetenektir, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olay tıpkı televizyondan seyreder gibi görülebilmektedir. İnsan ruhu zamana bağlı değildir. Bu yüzden geçmiş ve geleceği dini sınırlar içinde görebilmektedir ve yakın geleceğimiz hakkında bize bilgiler verebilmektedir. Çünkü bu kişiler sahip olduğu ruhi özelliklerini kullanabilmektedir. Ancak bu kabiliyetlere sahip insan sayısı çok azdır. Bu yüzden bu insanlar toplumda diğerlerine göre farklı bir konumdadır. (Ben bir kaç sene önce, bu tarz bir kişiyle tanışmıştım.)

   Amerika gibi ülkeler bu kişileri CIA'de istihbaratta veya suçlunun yerini bulmada kullanıyor.

   Şimdi size bu tip kişileri bulabileceğiniz bir Türk sitesinin adresini vereceğim. Belkide bu site dünyadaki tek örneği olabilir. Çünkü bu sitede kayıtlı kişiler önsezilerini önceden siteye yazıyor. Mesela bir uçak kazası olacağını hissetti ise bunu siteye kaydediyor ve bu olay gerçekleştiğinde sitede önsezisi yayınlanıyor. Bu kişiler olayların gerçekleşeceği zamanı da belirtiyorlar.

Gizemli öngörülerin kayda alındığı site

evrenindili.com


   Büyük şehirlerde sosyal medyalardan da tanınan bir çok kişi hipnoz eğitimleri vermektedir. Alacağınız eğitimler gelecekte iş ve aile yaşamınızda olumlu etkilere sebep olacaktır. Eğitimleri almak isteyenler yüksek bir meblağı gözden çıkarmak zorundadır. Benim araştırdığım kadarıyla hipnoz eğitimleri 1000 tl ve 5000 tl arası değişiyor. Her eğitimin farklı müfredatı var. Kimisi hafta içi kimisi de hafta sonu 3-4 saat boyunca olabiliyor. Bir günde tamamlanan eğitimlerde mevcuttur. Bunlarda yaklaşık 500 tl civarında olabiliyor.

   Temel eğitimlerde, sizlere hipnoza alma becerileri kazandırılıyor. Hipnoz eğitimleri ile bireylerin değişimi, psikolojik sorunların iyileştiği gözlenebilmiştir.

Telkin nedir?


   Telkinin sözlük anlamı bir duyguyu, bir düşünceyi aşılamak, belleğine sokmaktır.
   Bir kişinin bir başka kişi üzerindeki etkisi değildir. Aslında etkiler, ama kişinin içindeki duygulara göredir. Yazının başında da dediğim gibi yapılan bir telkin duygu olarak size ağır basıyorsa siz onu yaparsınız, fakat birisini öldürmek için yapılan bir telkin, eğer içinizde böyle bir duygu yoksa sizi etkileyemez. Sadece telkin sizin duygularınızı ortaya çıkarır.

   Bu yöntem nerelerde kullanılabilir? Siyasette, şarkılarda, filmlerde, reklamcılıkta kullanılabilir. Bir milletvekilide kendi düşüncelerini bizlere kabul ettirebilmek için bu yöntemlerden faydalanabilir ve televizyonlar yoluyla halkımız etki altına alınarak başka kişiliklere dönüştürülebilir. Ama bu etik değildir.

   Hayatımızın her anında da telkinler hep vardır.

Neden hipnoz tekniğini öğrenmeliyim ve hipnoz ne işe yarar?


   Hipnoz ve telkin yöntemleri işlerinizde başarıyı artırabilir, daha mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz. Yazımda bahsetmediğim 'NLP' teknikleriyle de ezberleme yeteneğinizi artırabilirsiniz.

   Hipnoz, telkin gibi eğitimlerin genelde usta çırak yöntemiyle öğrenilmesi gerektiği söylenir. Yani tek başınıza çok az yol alırsınız.

   Spor takımlarının ünlü oyuncuları, liderler, sanatçılar ve farklı branştaki kişilerin birçoğu hipnoz desteği almaktadır. Özellikle de televizyon yayını yapanların öğrenmeleri gereklidir, çünkü milyonlarca kitleye hitap ettiklerinden insanları olumlu veya olumsuz etkileyebilirler.

   Bu teknikleri en çokta reklam piyasası kullanıyor. Mesajları sürekli tekrarlayarak beynimizde iz bırakıyorlar ve bizde ürünü satın alma hissi oluşturuyorlar.

   Benim bu yazımda anlattığım tüm teknikler zihin kontrol için en basit yöntemlerdir. Tahminen, devletlerin bizim bilmediğimiz, aklımızın da alamayacağı birçok tuhaf araştırmaları ve projeleri mevcuttur.

   Tanınan hipnoz eğitmeni ve mentalistlerin bazılarını biraz araştırdım. Detaylı olmasa da sizlere onlardan bahsetmek istiyorum.

Lior Suchard?Lior Suchard

   Bu kişiyi 'Yetenek Sizsiniz Türkiye' yarışmasından tanıyanlarımız olabilir. Lior SUCHARD ilk sıralarda gelen bir mentalisttir. Kendisi İsrail Tel Aviv'lidir. Bill GATES, Bill CLINTON, David BECKHAM ve Leonardo DiCaprio gibi ünlülere gösteriler yapmıştır.

lior,gates,beckham,dicaprio

   Birkaç sene önce Lior Suchard, Jay Leno'nun sunduğu 'Tonight Show'da Jay Leno ve Kim Kardashian'a bir gösteri yapmıştır.Mehmet Başkak?


   Kendisi Malatya'da doğmuştur. Hipnoz uzmanı ve uzman klinik psikologdur. Ülkemizde birçok üniversitede gösteriler ve konuşmalar yapmıştır.Hakan Mengüç?Hakan Mengüç

   Bursa doğumludur. Yazar ve eğitmendir.Dr. Milton Hyland Erickson?Dr. Milton Hyland Erickson

   Amerika'nın Nevada eyaletinde doğmuştur. Dünyanın en önde gelen hipnoz uygulayıcısı ve öğretmeni olarak bilinir.

   Erickson yemek yerken, tuz gerektiğinde bunu kimseye söylemeden de onların bile farkına varamayacağı şekilde tuzu birilerinin elinden almayı başarırdı. Sofrada bulunanlardan biri ne olduğunu anlamadan ve bunu niye yaptığını anlamadan birden bire kendini Erickson'a tuzu uzatırken bulurdu. O, büyük bir ustalıkla konuşmalarının içine "tuzu bana uzatır mısın" telkinini gizlice yerleştirirdi. Bu gizli telkini, tuzu uzatan kişinin bilinçaltı algılamaktadır.


Hipnoz ile İlgili Kitaplar

 • Milton H. Erickson ile Terapi Semineri
 • Bilinçli Hipnoz - Ali Eşref Müezzinoğlu
 • Akıl Okuma Sanatı - Henrik Fexeus
 • İkna Dehası - Stuart Diamond

(Bu kitaplar almayı düşündüğüm kitaplardır. Kitapların kalitesi hakkında fazla fikrim yok.)
Bakınız: Sesler yaşamımızı nasıl etkiliyor

Yazının yayınlanma tarihi: 26.08.2015  
Mustafa Türköz tarafından yazılmıştır.

8 yorum:

 1. Çok İyi ama bir anlaşma yok ise arada yalan dolan gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlaşma derken anlayamadım, hipnoz edenle edilen arasında bir anlaşma yok ise mi?

   Sil
  2. Yani kandırmak gibi izleyen kişileri evet hipnoz edilenle eden arasında aynen anlamışın işte :)

   Sil
  3. Hipnoz aslında anlaşma üzerine yapılan bir şeydir. Yani siz istemeden sizi hipnoza sokamazlar. Karşıdaki kişiye izin verirseniz artık hipnoza müsait olursunuz, ki bu da sizi uyutmak gibi bir şeyde değil, tüm bilinciniz açık oluyor hipnozda iken. Hipnoz genelde düşünülenin aksine yararlı bir teknik. Zararı da olabiliyor tabi ki :)

   Sil
 2. Hipnozun kandırmaca olduğuna asla inanmıyorum. Bazı şov amaçlı yapılanlarda bilemiyorum fakat gerçekte etkili bir yöntem olarak görüyorum. Telkin başlı başına etkili bir yöntem ve uzman olmaya gerek yok. Bir ara ikna yöntemleri üzerinde biraz araştırma yapmıştım. O zaman çok iyi anladım ki insanlara uygulanacak basit teknikler genellikle başarılı sonuç veriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hipnoz bir çok alanda etkili bir yöntem. Lise yıllarımda deneyip devamını getirmediğim bir yöntem vardı. Melik Duyar'ın eğitimleriydi. Bu eğitimde beyninizin gizli, saklı bölgelerine yolculuk yapıyorsunuz. Yaşamımızda duyup gördüğümüz her şey beynimizin bir yerine kaydediliyor. Zamanla bu bilgileri unutmuş olsak bile hipnoz yöntemleriyle o bölgelere erişip unuttuklarımızı tekrar hatırlayabiliriz. Benim için ilginç bir eğitim setiydi. Neden devam etmemişim bilmiyorum :)

   İkna yöntemleri de her bireyin bilmesi gereken alanlardan biri bence. İş veya günlük hayatımızda çok faydası olabilir eğer doğru kullanabilirsek. Küçük kelime oyunlarıyla bile karşımızdaki insanları etkileyebiliriz.

   Sil
 3. Adamla başbaşa kaldığınız da eee bakalım bana ne yapacak diye beklerseniz o kişi sizi asla hipnotize edemez. onun direktiflerini uygulamaya başladığınız anda bir kaç dakika sonra kendinizi farklı bir şeyler yaptığınızı görebilirsiniz. İnsanın beynini ele geçirme kontrol etme gibi bir şey yani.

  Tabi ki kendi düşüncem yanlışta biliyor olabilirim ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir yorumdu teşekkürler :) Evet tedirginlik içinde hipnoza girmek biraz zor. Karşıdakinin direktiflerini uygularken de yaptıklarımızı kendi isteğimizle yaparız aslında, tam bir uyuma hali değil hipnoz.

   Sil

Paylaşımların daha Yararlı Olması için Değerli Yorumlarınızı Bekliyorum
Sevgi ve esenle kalın...

Mustafa Türköz

Blog Arkadaşlarım

Popüler Yayınlar

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe