mustafaturkoz.com

Bilim dünyasında küçük bir gezinti.

22 Mayıs 2015 Cuma

Elektrik Alan ve Manyetik Alan Arasındaki İlişki Nedir?


Elektrik Alan

   Yünlü kazağınızın çıtırdaması ve halı kaplı bir odada yürüdükten sonra metal bir eşyaya dokununca elimize elektrik atlamasına neden olan şey nedir? Manyetik alanlar tanıdığımız türden alanlardır, fakat Michael Faraday bir başka alanı daha incelemiştir. Elektrik alan.


   Alış veriş merkezlerinde gördüğümüz metal detektörler nasıl oluyor da bize dokunmadan çantamızdaki veya cebimizdeki metal eşyaları bulabiliyor. Veya  MR cihazları vücudumuzun içini çekebiliyor. Ve pusula iğnesi nasıl oluyor da onu iten bir şey olmadığı halde dönüp kuzeyi gösteriyor. Pusula sorusuna cevap, yer kürenin bir manyetik alanı olduğudur.

Elektrik alan ve Manyetik alan

   Fırtınalı bir havada şimşek çaktığı anda veya bir yere yıldırım düştüğünde pusula iğnesinin hareket ettiğini görebilirsiniz. Çünkü elektrik alan ve manyetik alan birbiriyle ilişkilidir. Bir elektrik alandaki değişiklik yakındaki bir manyetik alanda değişikliğe neden olur, ve bu değişiklikte elektrik alanda değişiklik yapabilir.


James Clerk MaxwellMichael Faraday   Michael Faraday'ın en önemli atılımı alan kavramıydı.ilk kez elektriği, manyetizmayı ve bunların yakın ilişkilerini kavramamızı sağlayan James Clerk Maxwell, on binlerce deney yapan Michael Faraday'ın çalışmalarını inceleyerek geliştirmiştir. Maxwell daha önceleri birbirinden ayrı olarak düşünülen elektrik ve manyetik alanların, aslında aynı fiziksel varlığın değişik yönleri olduğunu göstermiştir. Maxwell bu karşılıklı ilişkinin matematiksel temellerini buldu. Denklemler, elektrik ve manyetik alanların ayrılmaz biçimde iç içe girdiğini gösterdiği içinde bu alanlara elektromanyetik alanlar ,uyguladıkları etkiye de elektromanyetik kuvvet adı verildi.


Necmettin Erbakan bir konuşmasında manyetik alandan bahsediyor. Güzel bir konuşma, dinlemenizi tavsiye ederim. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Paylaşımların daha Yararlı Olması için Değerli Yorumlarınızı Bekliyorum
Sevgi ve esenle kalın...

Mustafa Türköz

Blog Arkadaşlarım

Popüler Yayınlar

Bumerang

Bumerang - Yazarkafe